touch bar

Ako pokaziť to čo malo byť prioritou!

Po dlhom týždni v práci som si pospal troška dlhšie. Pondelkové ráno začalo pár minúť po desiatej. Zobral som iPhone skontroloval všetky sociálne appky a ako obvykle sa facebook vyznamenal a udržal ma v posteli až do 11tej. Takže pondelkové ráno v podstate ani nebolo. Tak začnime deň rovno od obeda…

Hneď ako som sa naobedoval, položil som ruky na Touch Bar-ový Macbook Pro a začal na ňom pracovať. Dnes totiž prišiel čas, kedy sa pustíme do kritiky spomenutej na konci minulého článku. Každý z nás dennodenne trávi čas na internete, či už na mobiloch, tabletoch alebo počítačoch. Safari je appka, ktorá nás sprevádza celým dňom. Možno nehovorím len za seba, ale Safari využívam na mac-u zhruba 90% celkového času strávenom na Macbook-u. Je to môj pracovný ale aj voľnočasový nástroj.

V novembri minulého roka Apple predstavil novú generáciu Macbook-ov Pro. Výrazným prvkom na nich bol práve dotykový panel s názvom Touch Bar. Táto dotyková lišta slúži najmä na urýchlenie pravidelných úkonov a vizualizáciu klávesových skratiek.
Pri aplikácii Safari vám Touch Bar ponúka tieto možnosti:

safari touch bar

V podstate tu je asi všetko čo Safari ponúka. Ja osobne používam postranný panel, čítačku, dynamické vyhľadávanie a nový tab. Je to presne to čo potrebujem pri práci so Safari. Urýchli to moju prácu a taktiež aj vizuálne znázornenie otvorených tabov je super.
Čo mi však vadí je to, že Apple tu rozmýšlal iba prvoplánovo. Nepozeral sa na pokročilú prácu z pohľadu užívateľa. Ja osobne by som pri takto podstatnej aplikácii ako je Safari očakával o niečo viac. Tým konkrétne myslím to, že by som chcel otvorené okná medzi sebou presúvať. Nechcem používať kurzor aby som presunul piaty tab na druhé miesto. Počas práce človek nové taby otvára ale potrebuje ich aj zavieť. Prečo neviem tento krok spraviť na Touch Bar-e? Ja viem, existujú klávesové skratky, ale koľko ľudí tieto skratky ovláda? Musia používať TrackPad alebo myš. Použijete na Touch Bar-e ikonu prehľad tabov a v ďalšom kroku je Touch Bar mŕtvy. Nič viac neponúka.

touch bar safari

Keď píšem články ako je tento, píšem ich v Safari. Tým pádom mi Touch Bar ponúka možnosti editácie textu ale keď potrebujem odskočiť od písania a pozrieť si niečo na nete, musím to urobiť manuálne kurzorom, pretože mi neponúka možnosť vrátenia sa z editácie textu na možnosti aplikácie Safari. Poslednou vecou, ktorú by som vytkol je chýbajúca ikona zobraziť stiahnuté. Je to jediný úkon, ktorý v Touch Bar-e nie je zadefinovaný. Ak si človek stahuje napríklad dokumenty, bolo by jednoduché kliknut na Touch Bar a skrz neho otvoriť stiahnutý dokument k náhľadu. Bohužial, dá sa to len klasickou cestou.

Ono to možno teraz znie, že som odporca značky Apple, ale opak je pravda. Neviem si predstaviť prácovať na inej platforme a taktiež by som si nevedel vybrať nič lepšie ako to čo používam. Ale jednoducho povedané, nie všetko je dokonalé. Touch Bar je novinka, môže sa stať, že aktualizácie prinesú nové možnosti a presne tie, ktoré mi dnes chýbajú.
Na druhej strane, Touch Bar používam teraz a nevymenoval som nič, čo by sa nedalo zapracovať do prvotného modelu tohto dotykového panelu.

Týmto by som sa svami rozlúčil. Pevne verím, že tento článok sa vám páčil a priniesol vám informácie, ktoré ste zatiaľ nemali kde počuť a čítať. Pevne tiež verím, že časom Apple spraví Safari Touch Bar silnejším.

Budem rád za každý like, či už na facebook stránku alebo len k článku. Ak vám po tejto téme ostali otázky, neváhajte ich napísať do komentára.

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *