Aký zámer má Apple s Macbook-om Air?

Už dlhšie obdobie sa hovorilo o reorganizácií produktových radov prenosných počítačov mac. Aktuálne Apple ponúka tri rady prenosných zariadení s operačným systémom macOS. Základná a dlhodobo ponúkaná varianta je Macbook Air, ďalej minimalistický ale praktický 12 palcový Macbook a nakoniec najvýkonnejšie varianty z radov Macbook Pro.

Prvý spomenutý Macbook Air je považovaný za trhovú stálicu, ktorá sa veľa zmien počas svojej existencie nedočkala. Z hľadiska dizajnu sa Macbook Air nezmenil od roku 2010. Dizajn ale nikdy nebol jeho slabou stránkou a tou nie je ani dnes. Nadčasový a jednoduchý vzhľad tohoto zariadenia si získava priaznivcov aj v dnešnej dobe. Technické parametre nemuseli byť nikdy na obzvlášť vysokej úrovni. Teoretizujme, že Apple mal väčšie zámery skôr s ostatnými produktami a pri Macbook Air zaspal. Nebolo však potrebné sa zameriavať na produkt, ktorý sa rokmi stal ikonou prenosných počítačov pre bežnú prácu.

MacBook Air 2017

Pre zachovanie produktu na trhu sa Apple rozhodol sériovo vyrábať 13 palcovú variantu s 8GB RAM namiesto základnej varianty s 4GB. Je to aj z toho dôvodu, že technológie stále napredujú a výnimkou nie je ani samotný operačný systém macOS. Následne až rok 2016 znamenal zrušenie predaja 11 palcovej varianty a v predaji ostal iba 13 palcový Macbook Air aktualizovaný na 8GB RAM. Mimo pamäte RAM sa však tento model iným spôsobom nezmenil. Ostatné produkty však každoročne naberali na vylepšeniach a nových technológiách.

Práve spomínanou technickou stagnáciou si veľké množstvo zainteresovaných myslelo, že do najbližšieho obdobia skončí aj 13 palcová varianta. Air je totiž jediný prenosný mac, ktorý nemá retina displej a na trhu už figuruje nejeden jeho potencionálny nástupca. Baviť sa vieme o menšom a ešte ľahšom 12 palcovom Macbook-u, či váhovo takmer rovnakom no omnoho výkonnejšom Macbook-u Pro z roku 2016/2017.

Macbook Air vs Macbook

Macbook Air bol model, ktorý často krát vstupoval do zliav. Apple si cenovým sprístupnením modelu získal nových užívateľov, ktorý tužili po prechode z Windows počítačov. Znížená cena sa prejavila aj v boji s konkurenciou, kedy sa mac stal dostupnejšou variantou a jasnou voľbou výberu.
Do obdobia nedávneho WWDC 2017 sa Air taktiež nachádzal v zníženej cene. Po pondelkovej prezentácii nastali zmeny v produktových radoch a nečakane sa ukončil predaj 13 palcového Macbook Pro z roku 2015. Týmto krokom sa Macbook Air stal jediným produktom z rady prenosných mac počítačov, ktorý podporuje štandardné rozhranie USB, čítačku karieť, MagSafe či Thunderbolt 2.

Air 2017

Nečakaným krokom bolo posilniť procesor Macbook-u Air na 1.8 GHz a udržať tak tento model cenovo najdostupnejším a po rokoch aj výkonovo konkurencie schopnejším. Cena tohoto modelu začína od 999€ pri 128 GB úložnom priestore. Apple pravdepodobne nevidí púť legendy prenosných počítačov u konca. Práve naopak, snaží sa produkt posilniť a udržať stabilne na trhu popri napredujúcom vývoji technológií a rastúcej náročnosti operačného systému.

Zdá sa, že najstarší produkt z rady prenosných Apple počítačov svoj príbeh ešte nedopísal. Prave naopak! Je zase o čosi silnejší a pripravenjší bojovať s produktami konkurencie. Aktuálne je MacBook Air dlhodobo produktom lákajúcim nových užívateľov a je vstupnou bránou pre zvedavcov doposial bojujúcich s Windowsom.
Ako dlho ešte žijúca legenda v podobe MacBook Air zotrvá na trhu? Na túto otázku nám odpovie asi iba čas… a skladové zásoby.