Na oko rovnaký, ale pritom iný iPhone 7

Septembrový Apple event patril hlavne predstaveniu novej rady iPhone 7 a iPhone 7 Plus. V novej rade týchto smartfónov od firmy Apple sa opäť nachádzajú nové patenty a komponenty s parametrami aké neboli nikdy v zariadení iPhone použité. Po začiatku predaja, kedy sa iPhone 7 a iPhone 7 Plus začali vystavovať, začali chodiť aj ľudia nový produkt pozrieť naživo. Osobne si iPhone zobrať do ruky, pozrieť ho a vyskúšať. Často som sa stretol s tým, že človek svoj názor prezentoval z prečítaných internetových diskusií alebo si vytvoril vlastný na základe toho, že dizajn nového produktu iPhone sa nezmenil. Tento názor o nezmenenom dizajne mu evokoval aj primalé technologické zmeny samotného zariadenia.

Preto sa dnes spolu pozrieme na rozdiel medzi iPhone 6S a iPhone 7. V článku sa budeme držať vizuálnych zmien medzi minuloročným modelom a novinkou. Vizuálne do veľkej časti ostal iPhone 7 rovnaký ako jeho predchodca, no nieje tomu tak vo všetkom.

Pri prvom pohľade na prednú stranu si môžeme všimnúť väčšie slúchadlo ako tomu je na iPhone 6S. Je tomu tak aj z toho dôvodu, že tento výrez neslúži už iba ako slúchadlo pri telefonovaní ale aj ako reproduktor.

img_0140Ak by sme rozsvietili displej, je na oko poznať, že iPhone 7 prináša zlepšenie aj v tejto oblasti. Displej je o 25% jasnejší a prináša širšie farebné spektrum pre živšie a dôveryhodnejšie farby. Na oboch iPhone-noch sme nastavili rovnakú svietivosť displeja a na fotografii môžete vidieť o koľko je nový iPhone 7 jasnejší a farebne dôveryhodnejší.

img_0138

Na prvý pohľad si človek ani nevšimne ale aj home button na spodnej strane zariadenia sa zmenil. Nie však vizuálne ale fyzicky. Toto tlačítko už nejde stlačiť fyzicky ale o stlačení Vás oboznámi Taptic engine svojou vibračnou odozvou. Stretávam sa, že ľudia priam až nevedia toto tlačítko ovládať a príde im to kostrbaté. Netreba sa tejto novej technológie báť, stačí sa k novému home button-u správať rovnako ako na starších zariadeniach. Funkcionalita sa nezmenila a nový pocit odozvy je priam obľúbite. Po pár dňoch som sa skúsil hrať so 6S-kom a pri stláčaní domovského tlačidla som sa cítil ako by som sa vrátil do čias kedy NOKIA predstavovala špičku na trhu.

img_0146

Pri pohľade na home button nemáme ďaleko od spodnej strany, ktorá v novom modely prišla o jack. Veľa ľudí riešilo to ako je možné, že Apple odstránil konektor pre sluchátka. Z jednoduchého hľadiska, technológia je stará a dá sa nahradiť. O jack sme prišli ale možnosť poslúchať hudbu Vám Apple aj tak sám ponúka. V balení nájdete EarPods sluchátka s koncovkou Lightning. Ak máte svoje obľúbené slúchadlá, v balení nájdete aj redukciu z Lightning na jack. Na druhej strane spodná strana je vizuálne pohľadnejšia a symetricky rozdelená reproduktor a mikrofón. Tento menší kompromis prináša to, ako nepripraviť ľudí o hudbu, ale naznačiť im trend bezdrôtovej technológie.
img_0149Priamo na obrázku vidíme aj plastové prúžky, ktoré sú na iPhone ako antény. Pre niektorých ľudí boli tieto prúžky nie zrovna vydareným kúskom a na iPhone 7 ich apple okresal o priečny pás a viac zapracoval do farby. Na farba Jet Black tieto antény sú prakticky neviditeľné. Farba Black a Silver má antény vo farbe materiálu a sú veľmi pekne zapracované a nie tak rušivé. Pri farbách Rose Gold a Gold sú tieto antény biele a nepôsobia tak rušivo vďaka tomu, že sú iba pozdĺž telefónu pri porovnaní so šestkovým dizajnom.
img_0157Zadný foťák, prešiel výraznejšou zmenou. Je podstatne väčší a hlavne zapracovanejší do samotného teľa zariadenia. V predchádzajúcich dvoch generáciách čočka kamery vystupovala z dizajnu priam rušivo. Blesk pre zadnú kameru nabral dva krát viac LED bleskov. IPhone 6S má dva a na novom zariadení sú 4 individuálne blesky.
img_0136Jemná a nenápadná zmena prišla aj pri tlačidlách hlasitosti. Na iPhone 6S boli usadené v jednej priehlbinke, iPhone 7 má tieto tlačidlá individuálne zasadené na bočnej strane.

img_0155

Po rokoch zmizla z ponuky farba Space Gray a nahradili ju dve nové farby. Jednou z nich je farba Black (matná čierna) a druhá je Jet Black (lesklá čierna). Pri spomínanej druhej farbe sa ľudia pýtajú aký je to materiál. Často sa im to na pohľad pletie s plastom. Apple však ostal aj pri tejto variante verný hliníku, tak ako pri každom svojom iOS zariadení. Hliník vo variante Jet Black je ale opracovaný ďalšími výrobnými procesmi, tak aby povrch zariadenia bol lesklý.

img_0136

Ak ste sa dopracovali do záverečnej časti tohto článku, sú Vám určite jasnejšie vizuálne zmeny, ktoré nový iPhone 7 prináša. Aj napriek tomu, že vo veľkej časti dizajn ostal rovnaký s predchádzajúcou verziou, zmien sme sa dočkali. Po vizuálnej stránke minimálne ale čo sa týka funkcionality v celku zásadné. Hlavne keď pridáme vodeodolnosť zariadenia. Podľa môjho názoru je nový iPhone 7 po vizuálnej stránke opäť posunutý o krok dopredu a vyzerá nádherne. Treba si priznať, že v dnešnej dobe je dizajn a vizualizácia predmetu, ktorý dennodenne používame veľmi podstatná.
V nasledujúcich článkoch sa odkloníme od vizuálnej stránke produktu a spolu sa pozrieme na funkcie, ktoré zmenili iPhone 7 k lepšiemu…