touch bar

Touch Bar – Mail, Kalendár, Kontakty

Minulý týždeň ste si na našom blogu mohli prečítať článok s názvom „Pozlátko, ktoré stojí za to?„. Článok bol orientovaný ako úvodný predslov pred jednotlivým rozkúskovaním témy. Tiež bolo zapotreby vysvetliť ako Touch Bar vnímam. Je podstatné vedieť aspoň okrajovo čo od tohoto „zázraku“ očakávať. Dotykový panel na nových Macbook-och Pro má určité čaro, ktorým dokáže svojho majiteľa zaujať. Čo je podstatné, toto čaro (aspoň v mojom prípade) doteraz nevyprchalo a stále vnímam tento prvok ako naštandard.

Dnes sa spolu pozrieme na využitie Touch Bar-u pri každodenne nutnej aplikácií Mail a následne Kalendár a Kontakty.

apple mail

Nikto z nás si dnes nevie predstaviť život bez nutnosti používania mailovej schránky. Cez mail dnes komunikujeme firemné správy, odoberamé spoločnosti kvôli informáciám ale tiež si pomocou mailu hľadáme prácu a uchádzame sa o pracovné príležitosti. Triediť, mazať, preposielať či práve vytvoriť nový mail nebolo nikdy rýchlejšie a jednoduchšie ako teraz. Touch Bar v aplikácii Mail našiel obrovské využitie ako urýchliť často používané príkazy. Už nemusíte nahánať príkazové ikony kurzorom! Vyskladajte si Touch Bar podľa seba a pridajte do neho funkcie, ktoré používate najčastejšie. Vybrať si môžete z týchto:

touch bar mailJe perfektné sadnúť si za mail a nemusieť kurzorom nahánať jednotlivé úkony. Jednoducho využite silu Touch Bar-u a jediným dotykom prsta mail vymažte, archivujte, presuňte či odpovedzte naň.

apple kalendar

Mailovú komunikáciu sprevádza aj plánovanie a evidovanie termínov. Na tento typ práce je skvelou aplikáciou práve vstavený Kalendár od Apple. Touch Bar reprezentuje jednoduché možnosti ako pomocou dotykov zapísať udalosť. Tu však možnosť úpravy úkonov na dotykovom panely nemáte. Pravdou však je, že upravovať tu asi ani nie je čo. No aj napriek tomu si dovolím tvrdiť, že možnosti Touch Bar-u pri aplikácií Kalendár, Apple jednoducho odflákol. Keď už tu nemáme možnosť úpravy funkcií, mal Apple tieto funkcie prispôsobiť pre plnohodnotnejšiu prácu.
Otvorte Kalendár a zobrazí sa prehľad mesiacov, plus možnosť vrátiť sa ku dnešnému dňu.

touch bar kalendar

Prvým veľkým sklamaním ostala nemožnosť si pomocou Touch Bar-u vytvoriť udalosť. Jednoducho tam spomínanú možnosť nenájdete a musíte použiť pôvodnú metódu dvojkliku. Vypĺňanie informácií do udalosti je už o čosi zvládnutejšie. Dostanete možnosť zadať miesto konania, naplánovať čas, pozvať ľudí a hlavne vybrať si kategóriu, ktoré ak máte, farebne odlišujú vaše plánované aktivity.

touch bar kalendar

Čo však ďalej?! Jednoducho povedané, NIČ! Hlavné je, že ešte sme nenaplánovali kedy sa nám má daná udalosť pripomenúť. Tento krok už budete musieť zvládnuť bez Touch Bar-u. Taktiež, ak si potrebujete do udalosti zapísať poznámku, Touch Bar nepomôže. Dosť však už bolo práce v Kalendári. Uzatvorme túto časť a pohnime sa ďalej. Ešte pred skončením, nezabudnite si vytvorenú udalosť uložiť. Ale opäť raz bez možnosti dotyku, takže buď kliknutím mimo pola alebo stlačením klávesy Enter.

apple kontakty

 

Nech už vám slúži váš MacBook na prácu, alebo súkromné účely, naväzovanie kontaktov je súčasťou všetkých. Služba iCloud nám dokáže krásne zálohovať kontakty a máme ich k dispozícií na všetkých našich zariadeniach.
Pri aplikácii Kontakty musím povedať, že Touch Bar priam exceloval. Sklamanie z práce v Kalendári mizne a ja neviem čo skôr na možnostiach dotykom vychváliť. Je tu všetko!

apple kontakty

Možnosť pridať kontakt, prehľadne roztriedené možnosti údajov k danému kontaktu, všetky možnosti zdieľania a nechýba ani možnost z MacBook-u zavolať, napísať správu alebo email. Jedine s pridaním fotografie si musíte poradiť klasickou cestou. Ale tento úkon je z mojej strany odpustiteľný.

Prvú prácu s Touch Bar-om máme zasebou. Som veľmi rád, že som vám mohol zdeliť moje skúsenosti z prvých aplikácií. V budúcich článkoch pokračujeme ďalej a pevne verím, že na konci tejto série pre vás Touch Bar nebude neznámou ako na začiatku. Samozrejme vždy to bude iba o vás, ako svoj MacBook používate a či ste otvorený naučiť sa niečo nové. Ak áno, môže sa tento doplnok stať podstatným dôvodom prečo ste si vybrali MAC.

Ak vás tento článok zaujal, dajte naň like a v prípade, že máte nejaký dotaz alebo nejasnosť ,napíšte komentár.

 

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *